Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová o Avakovi: Tento muž by mohl velet koncentračnímu táboru

Zacharová o Avakovi: Tento muž by mohl velet koncentračnímu táboru

Mária Zcharova tak reagovala na vyjádření ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova, že úřady by neměly dodávat vodu na Krym, dokud se poloostrov nevrátí na Ukrajinu .

Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
2. března 2021 - 03:20

Po připojení Krymu k Rusku v roce 2014 byla zastavena dodávka vody na poloostrov. V roce 2020 dosáhla situace s dodávkou vody na Krymu kritické úrovně kvůli suchu a vyschlých nádržích. V mnoha městech a vesnicích úřady zavedly omezení dodávek vody.

Ministr vnitra Arsen Avakov řekl ve vysílání programu „VIP s Natalií Moseichuk“ na televizním kanálu „1 + 1“, že „úřady by neměly dodávat vodu na Krym, dokud nebude Krym opět ukrajinský“.

Avakov poznamenal, že Ukrajina se s touto situací vyrovnávala 23 let a dodávala vodu na poloostrov, který tak byl z více než 80% zásoben čerstvou vodou.
 
„Proč bychom měli dodávat vodu kontingentu ruských vojsk a tam rozmístěných raket? Jsme za to nějak zodpovědní? Možná, že v této věci existují nějaké mezinárodní závazky Ukrajiny? Ukrajina by neměla dodávat vodu Krymu, dokud se Krym nevrátí na Ukrajinua. To je moje pevné přesvědčení,“ řekl ministr.


Situace s dodávkou vody na Krymu

Ukrajina poskytla až 85% potřebu čerstvé vody na poloostrově přes severo-krymský kanál, který spojuje hlavní kanál Dněpru s poloostrovem. Po připojení Krymu k Rusku v roce 2014 byla zastavena dodávka vody na poloostrov.

V roce 2020 dosáhla situace s dodávkou vody na Krymu kritické úrovně kvůli suchu a vyschlých nádrží. V mnoha městech a vesnicích úřady zavedly omezení dodávek vody.

Rusko připojilo ukrajinský Krym na základě referenda v březnu 2014, kdy 96,77% obyvatel poloostrova hlasovalo  pro připojení Krymu k Ruské federaci.

18. března 2014 byla v Kremlu podepsána takzvaná „dohoda“ o přijetí Krymu a Sevastopolu k Ruské federaci.

Západní země neuznaly připojení Krymu a uvalily na Rusko sankce.

Ukrajinská Nejvyšší rada oficiálně oznámila zahájení dočasné okupace Krymu 20. února 2014.

(rp,prvnizprava.cz,fb, unian, foto:arch.)