Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Stovky mrtvol zemřelých na COVID-19 jsou mrazácích v Brooklynu

WSJ: Stovky mrtvol zemřelých na COVID-19 jsou mrazácích v Brooklynu

Asi 650 těl těch, kteří zemřeli během jarního vypuknutí koronavirové pandemie v New Yorku, je podle Wall Street Journal stále uloženo v mobilních chlazených márnicích na nábřeží v Brooklynu.

Ilustrační foto
24. listopadu 2020 - 10:10

New York byl centrem první vlny koronaviru ve Spojených státech. V nejhorších dnech tam zemřelo více než 700 lidí denně, více než tři tisíce končily v nemocnicích. Aby se uvolnily nemocniční márnic, byly ve městě rozmístěny chladírenské vozy, kde byla těla uložena.

Podle deníku s odvoláním na úřad hlavního soudního lékaře v New Yorku mnoho těl ještě nebylo pohřbeno, protože buď nebylo možné najít jejich příbuzné, nebo nemohou platit pohřeb. „Asi 650 těl je uloženo v nákladních vozidlech v dočasné márnici, která byla zřízena v dubnu na molu 39th Street v parku Sunset Park (oblast Brooklynu),“ napsal deník.


Podle kanceláře hlavního posudkového lékaře ještě nebyli nalezeni příbuzní asi 230 zemřelých - často zemřelý žil odděleně od rodiny a údaje o příbuzných jsou zastaralé nebo nesprávné. Když bylo možné kontaktovat nejbližší příbuzné, ve většině případů byla těla shromážděna z finančních důvodů.

Jak dříve pro RIA Novosti řekl spolumajitel jednoho z pohřebních ústavů v New Yorku Dmitrij Lisovecky, koronavirová epidemie se stala zkouškou síly nejen pro systém zdravotní péče, ale také pro pohřební služby: v důsledku úmrtí, která zasáhla město, se rakve staly vzácnou komoditou a kremace musela být o měsíc odloženy.

Podle Lisoveckého jsou pohřby v New Yorku velmi drahé. Místo na washingtonském hřbitově v centru Brooklynu stojí 20 tisíc dolarů, na hřbitovech v dosahu veřejné dopravy - od osmi tisíc a relativně levná místa (pět tisíc) jsou pouze v oblasti Long Islandu.Kromě toho se platba za vykopání hrobu pohybuje od jednoho a půl do dvou tisíc dolarů a na některých hřbitovech to může být až dva a půl tisíce.

Podle newyorského ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie zemřelo na koronavirus ve městě 19 537 lidí. V dalších 4669 případech mohl být COVID-19 a jeho následky příčinou smrti, ale laboratorní testy nepotvrdily přítomnost viru.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, ria.ru, foto: arch.)