Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

„Vesti“: Na Ukrajině si začali romantizovat Rakousko-Uhersko

„Vesti“: Na Ukrajině si začali romantizovat Rakousko-Uhersko

V ukrajinské moderní literatuře a kinematografii se objevil nový trend, který romantizuje Rakousko-Uhersko, uvedl deník „Vesti“.

Ilustrační foto
22. října 2020 - 11:04

Ukrajincům v poslední době nenápadně naznačují, že zatímco jedna část Ukrajiny byla pod jhem ruské říše, druhá se v rakousko-uherské říši cítila dobře. Podle „Vesti“ se odborníci domnívají, že ukrajinští ideologové hledají menší zlo, ale vypadá to jako hledání „nového pána“. Scénáristé a publicisté navíc zapomínají, že městské obyvatelstvo západní Ukrajiny do roku 1939 převážně nebylo ukrajinské a etničtí Ukrajinci byli téměř oficiálně uznáváni jako nespolehliví.

V ukrajinské kinematografii se objevily nové trendy: Lvov se stále více stává místem natáčení, do hlavních rolí jsou zváni polští herci a děj se vyvíjí koncem 19. - začátkem 20. století na západní Ukrajině, kdy toto území patřilo Rakousku-Uhersku a poté Polsku. Podle „Vesti“ to bylo z několika důvodů - z nichž některé jsou spojeny s obchodem a jiné - s novou ukrajinskou ideologií.

Jak noviny poznamenávají, poté, co ukrajinské filmové společnosti přestaly natáčet filmy a televizní seriály ve dvou zemích - pro Rusko a Ukrajinu - museli producenti hledat nové trhy a nové partnery. Polsko se ukázalo jako nejvhodnější a nejpřipravenější pro spolupráci. Několik koprodukčních sérií již bylo vydáno a získaly dobré hodnocení na polských kanálech. Nebo čistě ukrajinské televizní filmy, které se polskému publiku nečekaně velmi líbily, například seriál „Nevolník“.


Existuje však ještě další, ideologický důvod. Podle řady historiků začala v moderní ukrajinské literatuře a kinematografii opozice vůči moderní ruské interpretaci historie. Za posledních několik let tato opozice zúžila na skutečnost, že jedním z hlavních nepřátel Ukrajinců jsou Rusové, jak dokládají filmy „Tajný deník Simona Petliury“ nebo „Černá vrána“. Ale nedávno Ukrajinci začali nenápadně naznačovat, že zatímco jedna část Ukrajiny byla pod jhem ruské říše, druhá se v rakousko-uherské říši cítila dobře.

„Na rozdíl od Ruska rakousko-uherské impérium více respektovalo lidská práva a bylo demokratičtější. Například každá velká etnická skupina mohla svobodně mluvit a studovat ve svém vlastním jazyce, což za ruských carů nebylo možné. Kromě toho byl Lvov v tomto období intelektuálním centrem západní Ukrajiny,“ tvrdí historik Maksim Kazakov.

Noviny zároveň poznamenávají, že moderní ukrajinští scenáristé a publicisté zapomínají, že městské obyvatelstvo západní Ukrajiny do roku 1939 bylo převážně neukrajinské.S vypuknutím první světové války byli navíc etničtí Ukrajinci téměř oficiálně uznáváni jako nespolehliví, protože až do roku 1914 byly myšlenky znovusjednocení s Ruskou říší populární mezi ukrajinskou inteligencí na území Rakouska-Uherska. Dokonce ani první koncentrační tábory nebyly zřízeny nacisty, ale rakousko-uherskými úřady na počátku 20. století. Největším zdrojem informací o zvěrstvech té doby je Almanach Talerhof, který se skládá ze čtyř svazků a popisuje teror a zvěrstva proti Ukrajincům v habsburské říši.

„Hlavním problémem zde je sebeidentifikace Ukrajinců. Nyní vše, co souvisí s ruskou říší, vnímáme jako něco mimozemského. A mnozí z hrdinů ukrajinské historie, kteří nyní byli povýšeni na piedestal - Bandera a Šuchevyč - pocházejí z Rakouska-Uherska. Proto nyní vytváříme mýtický a nepřirozený obraz Ukrajince, i když pro Rakousko-Uhersko neexistoval takový národ jako Ukrajinci,“ říká historik a publicista Viktor Savinov.

Historici jsou rovněž přesvědčeni, že ukrajinští ideologové hledají menší zlo, ale spíše to vypadá jako hledání „nového pána“.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ua, foto: arch.)