Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

V Německu odmítli hrozbu sankcí USA vůči Nord Stream 2

V Německu odmítli hrozbu sankcí USA vůči Nord Stream 2

Šéf východního výboru německé ekonomiky Oliver Hermes vyzval Washington, aby respektoval evropskou suverenitu a vrátil se k široké spolupráci s orgány Německa a Evropy.

Ilustrační foto
23. listopadu 2020 - 11:06

Uvedly to noviny Die Welt, přičemž je zřejmé, že se napětí mezi USA a Německem se pod tlakem Washingtonu stupňuje.

Jak uvedla agentura DPA, americké vedení nyní kontaktuje evropské společnosti zapojené do výstavby plynovodu a varuje je před možnými sankcemi.

„Takový přístup je mezi spojenci zcela vyloučen,“ zdůraznil Hermes. Pravděpodobné extrateritoriální sankce ze strany USA označil za nepřijatelné zasahování do mezinárodního práva.


Minulý týden napsal východní výbor německé ekonomiky předsedkyni Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové znepokojení nad plány Demokratů uvalit nové extrateritoriální sankce na Nord Stream 2 a vyzval k upuštění od těchto záměrů.

Nord Stream 2 předpokládá výstavbu dvou větví plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard kubických metrů plynu ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře až po Německo. Spojené státy se staví proti projektu, protože očekávají prosazení svého zkapalněného břidlicového plynu v Evropě. V říjnu Washington rozšířil sankce na Nord Stream 2 tak, aby zahrnoval společnosti poskytující služby lodím, které kladou potrubí.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)