Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Svoboda internetu trpí koronavirovou pandemií, státy zavádějí cenzuru

Svoboda internetu trpí koronavirovou pandemií, státy zavádějí cenzuru

Stále více států se uchýlí k dohledu a cenzuře - a pod rouškou „digitální suverenity“ omezuje kontakt s ostatními zeměmi

Ilustrační foto
22. října 2020 - 09:01

Během současné koronakrize je svoboda internetu stále více potlačována. V aktuálním hodnocení dospěla americká organizace Freedom House k závěru, že vlády po celém světě využijí současný stav nouze ke zvýšení dohledu a omezení základních práv.

Například v mnoha aplikacích určených k boji s koronavirem nejsou uživatelská data dostatečně chráněna. - například indická aplikace Corona „Aarogya Setu“ odesílá údaje o poloze uživatelů vládě. V jiných zemích musí uživatelé posílat selfie, aby prokázali, že jsou skutečně doma a dodržují pravidla karantény.

Monitorování polohy pomocí dat z mobilních telefonů je však také obrovským problémem, který se vyvinul po celém světě. Podle autorů studie minulost ukázala, že metody sledování zavedené v době krize je ve většině případů přežívají. Zejména v Číně by uživatelé byli nadále masivně sledováni.Kromě toho by došlo k masivnímu nárůstu cenzury - například čínská vláda definovala tisíce slov týkajících se koronaviru, které jsou automaticky odstraněny z internetu. Existují také neškodné otázky týkající se nemoci a pandemie. Ve 45 ze 65 zemí byli novináři nebo občané právně stíháni za zveřejňování článků na serveru Corona online.

Dalším komplikujícím faktorem je trend k „digitální suverenitě“, na který se původně zaměřovala především čínská vláda. Vlády chtějí oddělit internet ve své zemi od zbytku světa. Plánují to kromě Číny také Rusko a Írán. Ale také v Evropě se zvyšuje izolace od zbytku sítě - například rozhodnutím Evropského soudního dvora, kdy  v létě zrušit dohodu o štítu na ochranu soukromí mezi USA a Evropou. Dohoda stanoví zajištění dostatečné úrovně zabezpečení osobních údajů v zemích, s nimiž si je Evropská unie vyměňuje, vysvětluje Der Standard.

Zákony o ochraně údajů jsou v rozporu s americkým soudem - první stanoví, že s údaji musí být zacházeno citlivě a zpřístupnění třetím zemím je povoleno pouze tehdy, je-li zde dosaženo určité úrovně ochrany. Očekává se, že EU a USA po prezidentských volbách v USA dosáhnou nové dohody.

(rp,prvnizpravy.cz,derstandard,foto:arch.)