Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Ruská agentura: Co bude následovat po dokončení Nord Stream 2?

Ruská agentura: Co bude následovat po dokončení Nord Stream 2?

Rozšíření sankcí USA proti Nord Stream 2 není překážkou pro Gazprom. Plynovod bude dokončen, i když se značnými obtížemi a ztrátami.

Ilustrační foto
23. října 2020 - 10:16

Další věcí jsou možné sankce USA, které by mohly zabránit uvedení plynovodu do provozu: je třeba se jich bát, uvedli experti, s nimiž hovořila ruská agentura ekonomických zpráv „1Prime“.

Nyní americké ministerstvo zahraničí rozšířilo sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Společnosti mají nyní zakázáno nejen přímé zapojení do výstavby ropovodu, ale také poskytování a financování služeb, zboží pro modernizaci nebo instalaci zařízení na lodě, které budou na projektu působit.

Především je řeč o pokladateli potrubí - lodi „Akademik Čerskij“, která je prezentována jako hlavní plavidlo schopné dokončit stavbu. „Čerskij“ však takový úkol oficiálně neobdržel, což znamená, že podle expertů, s nimiž „1Prime“ hovořila, na něj zatím nelze uplatnit nové rozšíření sankcí ze strany amerického ministerstva zahraničí.

„Nikdo oficiálně nestanovil žádné lodě, které dokončí stavbu Nord Stream 2. Když lodě začnou stavět, budou na ně uvaleny sankce a stanou se toxickými. Ale to je pravděpodobně strategie Gazpromu - neříkat nikomu, kdo dokončí projekt,“ uvedl Igor Juškov, analytik Národního fondu pro energetickou bezpečnost a odborník na Finanční univerzitě.

Například nyní „Akademik Čerskij“ nebo jiné plavidlo, které se může podílet na stavbě - člun „Fortuna“, nic neporušuje, což znamená, že mohou být pojištěny, modernizovány a obsluhovány. Plavidla se mohou co nejvíce připravit na stavbu, provádět veškerá cvičení kladení potrubí, což například dělá „Čerskij“ ve vodní oblasti poblíž Kaliningradu. A až po zahájení výstavby budou uplatněny sankce, uvedl expert.

Mezi kladivem a kovadlinou

Zároveň je třeba se více obávat ne existujících sankcí, ale těch, o nichž se jen uvažuje ve Spojených státech. Existují již nejméně tři návrhy zákonů, které obsahují ustanovení týkající se nejen výstavby, ale také uvedení do provozu a údržby Nord Stream 2.

Německo dříve aktivně lobovalo za to, aby v textu návrhů zákonů zůstala pouze ustanovení o výstavbě, jinak se sankce dotknou i jeho, jakožto potenciálního hlavního kupce plynu z nového plynovodu. Nyní, po zhoršení situace s Navalným, to Berlín pravděpodobně bude dělat méně aktivně, řekl Juškov.


Pokud budou uvaleny sankce na údržbu, uvedení do provozu anebo certifikaci plynovodu, ocitne se Německo „mezi kladivem a kovadlinou“ - buď v souladu s právními předpisy své země a umožňujícími fungování plynovodu, ale v rozporu s americkým zákazem, nebo s přiznáním, že zákony jiné země jsou důležitější než jejich vlastní, uvedl analytik.

Dostavět – není výběru

V každém případě je jasné jedno - plynovod bude dokončen a uveden do provozu. Gazprom udělá vše pro to, aby toho dosáhl, a tím porušil zákaz, i když to bude docela bolestivé a rozsah možných škod je těžké předvídat, uvedla agentura.

„V historii nikdy nebyl jediný případ, kdy byl plynovod, který byl dokončen na více než 90% zmrazen. Kromě toho je téměř dokončeno i pobřežní pokračování Nord Stream 2 přes Německo - plynovod EUGAL,“ uvedl generální ředitel Institutu národní energie Sergej Pravosudov.

Kromě toho evropské společnosti investovaly do těchto dvou projektů více než 7 miliard dolarů a nyní jsou vyzvány, aby na tyto peníze zapomněly. Ani ony, ani evropští politici, kteří jsou do značné míry závislí na financování velkých společností, včetně těch, které se podílejí na velkých plynárenských projektech, to neumožní, uvedl.

Žádný z takzvaných nepřátel Nord Stream 2 navíc vážně neuvažuje o alternativě k projektu - ukrajinskému systému přepravy plynu (GTS). Dokonce i jeho nejnovější úseky byly postaveny před více než 30 lety, upozornil Pravosudov.

Modernizace ukrajinské GTS podle něj vyžaduje nejméně stejných 7 miliard dolarů, ale dosud žádná z evropských ani amerických společností do tohoto projektu neinvestovala jediný dolar.

„Neexistují žádná prohlášení o alternativě, hovoří se pouze o uzavření Nord Stream 2. A co se stane dál? Evropa bude stále dovážet více plynu každý rok kvůli snížení své produkce. A kde sehnat levný plyn?“ uzavřel Pravosudov.

(kou, prvnizpravy.cz, 1prime.ru, foto: arch.)