Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Německý politik obviňuje americkou vládu z „mafiánských metod“

Německý politik obviňuje americkou vládu z „mafiánských metod“

USA odmítají téměř dokončený plynovod mezi Ruskem a Německem z toho důvodu, že díky němu je Evropa příliš závislá na Moskvě.

Klaus Ernst, předseda Hospodářského výboru Spolkového sněmu
24. listopadu 2020 - 07:20

Americká vláda chce všemi prostředky zabránit německo-ruskému plynovodu v Baltském moři Nord Stream 2. A otevřeně hrozí zúčastněným evropským společnostem sankcemi. To označuje předseda Hospodářského výboru Spolkového sněmu Klaus Ernst jako vydírání.

Předseda hospodářského výboru Spolkového sněmu Klaus Ernst označil hrozby sankcí americké vlády vůči německým společnostem za „mafiánské metody“. Tlak vyvíjený na společnosti zapojené do projektu plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři mu připomíná racketeering, vydírání, uvedl levicový politik. Američané jednají podle hesla: „Pokud nepřijmete naši„ ochranu“, tak evropské společnosti ekonomicky zničíme.“

USA mají navíc ve skutečnosti zájem vyvážet více vlastního zkapalněného plynu do Evropy. „Pokud se USA neodchýlí od těchto mafiánských metod, musí Evropa přijmout protiopatření, jako je uvalení sankčních cel na americký plyn nebo uvalení sankcí na lidi, kteří vynikají ve vydírání ochranných peněz,“ řekl Ernst.

Vysoký představitel americké vlády dříve řekl, že tlak na evropské společnosti zapojené do výstavby plynovodu se opět zvýší. Bylo identifikováno několik společností a lidí, kterým podle zákona o sankcích proti Nord Stream 2 hrozí první represivní opatření. Dotčené osoby jsou v současné době kontaktovány a informovány o hrozících sankcích.


„USA nechtějí, aby musely být uvaleny sankce na evropské společnosti. Posíláme tyto výzvy, abychom je varovali a poskytli jim čas, aby se vymanili z účasti na projektu," uvedl vládní úředník. Na vyřizování činností v souvislosti s Nord Stream 2 se nevztahují žádné sankce.

Místo vložení více peněz do plynovodu Nord Stream 2 a souvisejících činností by společnostem bylo lépe využít klauzule vyšší moci k zvrácení jejich podílu v Nord Stream 2,“ uvedl vládní úředník. Neposkytl žádné informace o tom, které společnosti budou konkrétně kontaktovány. Nord Stream 2 nazval „geopolitickým projektem, který Rusko použije k vydírání evropských zemí“.

USA odmítají téměř dokončený plynovod mezi Ruskem a Německem z toho důvodu, že díky němu je Evropa příliš závislá na Moskvě. Zastánci plynovodu jako Ernst vyčítají Američanům, že chtějí jen lépe prodávat svůj zkapalněný plyn.

(rp,prvnizpravy.cz,ntv,foto:arch.)