Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: Google se stává monopolem a veřejným nepřítelem!

Euronews: Google se stává monopolem a veřejným nepřítelem!

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na společnost Google a obvinilo IT gigant z porušování antimonopolních zákonů.

Ilustrační foto
22. října 2020 - 10:16

Jedná se o největší protimonopolní soudní spor ve Spojených státech za poslední desetiletí. Evropská komise dříve rovněž vznesla podobné obvinění vůči společnosti Google a uložila pokuty v řádu miliard dolarů, uvádí Euronews.

Od symbolu ztělesněného amerického snu po nepřítele státu: tato vzdálenost byla kratší, než si mnozí mysleli. Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý podalo občanskoprávní žalobu na společnost Google.

Gigant IT podle úřadů „způsobuje vážné poškození konkurence na online stránkách“. Vyšetřování podle náměstka generálního prokurátora Jeffa Rosena začalo před rokem a půl. Brífing se konal ve formátu telekonference.


Jeff Rosen, náměstek generálního prokurátora USA: „Google byl jediným kontaktním místem pro vytváření sítí. Jeho vyhledávač rozšířil svá reklamní chapadla. Nikdo nepochybuje o úspěchu prohlížeče v prvních letech jeho formování a vývoje. Ale pak - čím dál, tím více - se z Google stává monopolista, jehož metody práce začaly poškozovat volnou konkurenci.“

Právníci zjistili, že Google utrácí miliardy dolarů ročně, aby zajistil, že v gadgetech uživatelů bude jejich výchozí prohlížeč obsažen v softwaru každého zařízení - včetně samozřejmě mobilních telefonů.

Elinor Fox, profesor jurisprudence na Newyorské univerzitě: „V žalobě se uvádí, že obětem (a jedná se o koncové uživatele) byl odepřen přístup k jiným prohlížečům stejně vhodných konkurentů - to znamená, že Google záměrně zbavil uživatele práva zvolit si nebo jej zúžil. Tento nevyslovený monopol zase vedl k tomu, že se snížila kvalita vyhledávače a dalších služeb samotného Google a naopak vzrostlo množství reklamy. Všechny tyto obvinění však bude těžké prokázat.“

Google odpověděl na tvrzení ministerstva spravedlnosti na Twitteru tím, že dokument obsahuje řadu nedostatků a nepřesností a nijak nepomáhá spotřebitelům. Podle vedení společnosti Google však tento krok zvýší ceny telefonů a zkomplikuje přístup k službám, které uživatelé vyžadují.

Evropská komise vznesla podobné obvinění vůči společnosti Google a uložila miliardové pokuty. Před dvěma týdny francouzský odvolací soud potvrdil, že společnost je povinna sdílet výnosy s reklamními agenturami, pokud umístí své reklamy do prohlížeče.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)Nejčtenější