Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Ruskou politiku předurčuje její geografie!

DWN: Ruskou politiku předurčuje její geografie!

Abychom pochopili, jaké jsou ruské bezpečnostní zájmy, musíte se podívat na mapu, píše německý deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
9. srpna 2020 - 10:10

Ve výsledku bude zřejmé, že přístup k Černému moři a pořádek na Blízkém a Středním východě jsou pro pozemní mocnost velmi důležité. Zeměpisná poloha země zároveň vysvětluje její závislost na vývozu ropy a zemního plynu.

V roce 1812 se francouzský velitel Napoleon Bonaparte pokusil dobýt Rusko a ve 40. letech 20. století vůdce nacistického Německa Adolf Hitler, uvádí Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Současně útoky vycházely ze středoevropské nížiny, která je považována za „Achillovu patu“ ruské říše, protože zde neexistuje žádné ochranné pohoří, jako na Kavkaze. Ale obě invaze se utopily v rozlehlých rozlohách země, připomíná autor článku.

Trauma, kterou Rusové utrpěli během druhé světové války, pomáhá pochopit jejich bezpečnostní zájmy, pokračuje publikace. Satelitní státy SSSR ve východní Evropě nebyly jen bratrskými národy pro unii, ale také jakýmsi nárazníkem v případě útoku ze Západu. Moskva se vzdala kontroly nad zeměmi Varšavské smlouvy až poté, co se NATO zaručilo, že se nebude rozšiřovat na východ.

USA se však chtěly stát jedinou supervelmocí na světě, čímž porušily svůj slib. A pokud by aliance přijala Ukrajinu do svých řad a zabavila by také přístav v Sevastopolu, znamenalo by to natolik vážně omezení ruské geopolitické schopnosti, že by již nemohlo být považováno za potenciálního nepřítele Američanů.


Pohled na mapu ukazuje, že námořní možnosti Kremlu jsou velmi omezené, uvádí publikace. Aby se ruské lodě dostaly ze Sevastopolu do Středozemního moře, musí projít Bosporem, který je řízen členem NATO Tureckem. Je velmi důležité, aby Moskva udržovala pořádek na Blízkém a Středním východě, jinak by se procesy destabilizace mohly přelévat na Kavkaz a do středoasijských republik a odhalit tak zranitelný jižní bok země.

Přístavy Petrohradu v Baltském moři a Vladivostok v Japonském moři sdílejí osud přístavů v Sevastopolu. Aby se ruské lodě dostaly z Baltského moře do Atlantského oceánu, musí projít Skagerrakem, tj. vodami kontrolovanými NATO. Japonsko jako spojenec Spojených států může blokovat přístup k Vladivostoku. V tomto smylu zůstává Rusko ve větší míře pozemní mocností. A americké impérium, stejně jako kdysi Britové, je námořní. Ten, kdo ovládá moře, má vliv na celém světě.

Ale přístup k moři také stimuluje obchod a průmyslový rozvoj, pokračuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Je mnohem snazší vyrábět produkty v oblasti Porúří a posílat je přes přístav v Rotterdamu, než se zabývat výrobou ve střední Sibiři, a poté exportovat zboží po dlouhých trasách. A i když je výzkumná oblast v Rusku velmi rozvinutá, musí se země stále více spoléhat na vývoz ropy a plynu. Pokud nebude možné dokončit výstavbu Nord Stream 2 a připojit Bulharsko k Turkish Streamu, významně to oslabí postavení Kremlu, uzavírají noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtchafts-nachrichten.de, foto: arch.)