Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Budoucnost „Otevřeného nebe“ nyní závisí na Rusku a Evropě

Der Spiegel: Budoucnost „Otevřeného nebe“ nyní závisí na Rusku a Evropě

Poté, co USA odstoupily od smlouvy o Otevřeném nebi, bude budoucnost této dohody záviset především na Rusku a Evropě, píše Der Spiegel.

Ilustrační foto
24. listopadu 2020 - 11:06

Moskva souhlasí s tím, že si ji ponechá, ale pouze v případě spolehlivé záruky nepřenosu zpravodajských informací do Spojených států.

Německo má také zájem na záchraně dohody. Je to „důležitá součást evropské architektury kontroly zbraní“, zdůrazňuje německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Spojené státy odstoupily od smlouvy o Otevřeném nebi, uvádí Der Spiegel s tím, že nyní je tato dohoda ohrožena a její budoucnost bude záviset hlavně na Rusku a Evropě. Moskva stanovila podmínku, že v ní zůstane, pouze pokud bude existovat spolehlivá záruka, že se nebudou přenášet data USA přes „otevřené nebe“. Kreml se zavazuje, že nebude předávat zpravodajské informace o Američanech (v Evropě), ale nehodlá ze sebe „dělat hlupáka“.


Washington vysvětluje svého odstoupení od smlouvy tím, že Moskva údajně porušuje její podmínky, a konkrétně nepovoluje pozorovací lety nad Abcházií a Jižní Osetií. Přes mezinárodní protesty Rusko považuje tyto státy za nezávislé, takže se na ně podmínky smlouvy nevztahují.

Na druhé straně Kreml obviňuje Washington z nedodržování smlouvy s odkazem na „de facto zákaz“ pozorovacích letů v regionech Spojených států, kde pro AN-30B neexistují přistávací dráhy. Je rovněž nemožné provádět zpravodajské činnosti na Aljašce a na Havaji.

Rusko však stále má zájem sledovat aktivitu Američanů v Polsku a Německu, v této souvislosti se zatím od smlouvy nechystá odstoupit. Berlín chce také zachovat dohodu s Moskvou. Podle německého ministra zahraničí Heiko Maase je smlouva „důležitou součástí evropské architektury kontroly zbraní“.

Joe Biden bude znovu jednat o svém odstoupení od smlouvy o Otevřeném nebi, ale k tomu bude potřebovat většinu v Kongresu. Rovnováha sil v americkém parlamentu bude záviset na výsledku znovuzvolení v Michiganu. Odborníci se však domnívají, že demokratická většina je nepravděpodobná.

Po smlouvě o Otevřeném nebi bude dalším ještě nebezpečnějším úderem do kontroly zbraní konec dohody START III. Pokud nebude obnovena počátkem února 2021, nebude na světě poprvé po desetiletích jediná smlouva, která by omezovala šíření jaderných zbraní.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)