Svátek má: Stela

Zprávy

Velikost textu:

Defense News vyzvaly Bidena, aby v Arktidě vycházel s Moskvou

Defense News vyzvaly Bidena, aby v Arktidě vycházel s Moskvou

Právě v otázce změny klimatu by měl Washington prokázat zvláštní vytrvalost ve vztazích s Moskvou a tento obtížný úkol brzy spadne na bedra Joea Bidena, píše Defense News.

Ilustrační foto
24. listopadu 2020 - 04:20

Nový americký prezident by měl vyvinout nový arktický program zaměřený na ochranu životního prostředí a přejít od soupeření s Ruskem a Čínou v regionu blíže k režimu spolupráce. To umožní nejen vyřešit naléhavé problémy světa, ale také sjednotit americký národ, zdůrazňuje článek.

Pozoruhodné na materiálu je, že se jedná o zřídkavý jev americké žurnalistiky. Obvykle je tomu napak a dochází k výzvám čelit údajné "ruské agresi" v Arktidě a posilovat militarismus v oblasti.

Během posledních několika let podnikla Severoatlantická aliance několik velkých „vpádů“ do oblasti Barentsova moře a také uskutečnila rozsáhlá vojenská cvičení na Dálném severu. Vysocí představitelé Pentagonu a američtí diplomaté navíc tvrdí, že aktivity Ruska a Číny v Arktidě představují pro USA „vážnou hrozbu“, což vyžaduje rozhodnou reakci americké armády - zejména rozmístění dalších sil a posílení armády, píše profesor Lyle Goldstein na stránce Defense News.

Ve skutečnosti v posledních letech napětí mezi USA a Ruskem, včetně nárůstu vojenských sil, postupně eskalovalo prakticky ve všech zeměpisných oblastech, uvádí se v článku. Autor však brzy obsadí Bílý dům nová administrativa pod vedením Joea Bidena, takže nyní je čas přehodnotit některé myšlenky týkající se „velmocenské rivality“ a podrobit je důkladnější kritické analýze, doporučuje autor.

V předvečer nedávných amerických prezidentských voleb se ruský prezident Vladimir Putin zúčastnil slavnostního spuštění nového dieselelektrického ledoborce „Viktor Černomyrdin“, považovaného za nejsilnější nejaderný ledoborec na světě. A dva týdny před tím se konal další obřad věnovaný přijetí ještě většího a silnějšího ledoborce „Arktika“ do ruské jaderné flotily, připomíná autor.

V současné době je nejnovější ruský ledoborec s jaderným pohonem „Arktika“ největším a nejsilnějším ledoborcem na světě. A někteří analytici to považují za jasný důkaz odhodlání Kremlu vybudovat své vojenské schopnosti za účelem účinné kontroly „střechy světa“, uvádí článek. Jak již bylo dříve oznámeno, o něco více než před měsícem dosáhl ledoborec „Arktika“ severního pólu a na své cestě rozbil ledovou pokrývku, jejíž tloušťka na některých místech dosahovala až tří metrů.

Rusko je navíc dnes jedinou arktickou zemí, která vyrábí jaderné ledoborce. Je však třeba mít na paměti, že tyto lodě jsou velmi drahé, zdůrazňuje článek. Podle zpráv má samotný trup ledoborce hodnotu přes miliardu dolarů.

Nový ruský ledoborec s jaderným pohonem je nicméně jedinou lodí svého druhu s výlučně „symbolickým významem“, uvádí článek. Rusko již postavilo a vypustilo další dva ledoborce této třídy - „Sibiř“ a „Ural“. Čtvrtá loď této třídy s názvem „Jakutia“ je již ve výstavbě a brzy budou zahájeny práce na pátém ledoborci zvaném „Čukotka“, píše Defense News.


Rovněž se uvádí, že v současné době na Dálném východě probíhají práce na přípravě zahájení výstavby jaderných ledoborců ještě větší třídy. Tyto obrovské lodě by měly Rusku posloužit jako základ pro vytvoření Severomořské trasy, která zkrátí námořní cestu z Asie do Evropy o několik tisíc kilometrů, vysvětluje autor.
Současně čínská investice do „Polární hedvábné stezky“, která vede přes plynové pole v Jamalu, rovněž významně přispěla k životaschopnosti Severomořské trasy. Navíc to přispělo ke snížení znečištění ovzduší nad Čínou, která pokračuje v provádění svých plánů přechodu z uhlí na zemní plyn, zdůrazňuje článek.

Jedním z nejdůležitějších aspektů ruské arktické strategie je samozřejmě také vojenská složka, píše Defense News. V roce 2014 vytvořil Kreml arktické velení. Rusko také otevřelo několik nových základen v regionu a modernizovalo některé ze svých starých základen. Nedávno k některým z těchto vzdálených základen přiletěly bombardéry, uvádí se v článku. V roce 2019 byl v Petrohradě spuštěn nový „bojový ledoborec“.

Zároveň nesmíme zapomenout, že Rusko představuje přibližně 24 tisíc km arktického pobřeží a těmto divokým místům byla po mnoho desetiletí věnována velmi malá pozornost, nemluvě o jejich obraně, uvádí článek. „Kreml lze stěží obvinit z „agrese", protože jeho skromné rozmístění sil probíhalo výhradně na ruských vlastních územích. Kromě toho lze s dobrým odůvodním říci, že tato nasazení jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti lodí plujících po trase Severního moře a k reakci na určité mimořádné události v oblasti životního prostředí,“ zdůrazňuje autor.

Je nepravděpodobné, že několik stovek vojáků, kteří jsou ve službě na vojenské základně Arctic Shamrock nebo sledují mrože na ostrově země Alexandra v souostroví Franze Josefa, představuje pro kohokoli skutečnou vojenskou hrozbu, uvádí se v článku. Američtí vojenští stratégové také nemají vážné důvody k tvrzení, že lodě plující po trase Severního moře podél arktického pobřeží Ruské federace a splňující požadavky ruského práva, které je zavazuje informovat předem o svých plavebních plánech, nějak „ohrožují“ volný mezinárodní obchod, píše Defense News.

Podle autora by vojenská spolupráce mezi Ruskem a Čínou v Arktidě měla být předmětem pečlivého sledování Washingtonem. V současnosti je však tato spolupráce spíše hypotetická – a s největší pravděpodobností to tak i zůstane, pokud nedojde k náhlému prudkému zhoršení „nové studené války“, zdůrazňuje článek.

Je čas, aby Američané připustili, že miliardy dolarů, které Moskva utratila za stavbu neozbrojených ledoborců, mohly být místo toho použity na stavbu ruských letadlových lodí nebo na posílení vojenské ponorkové flotily, poznamenává autor. „Ale místo toho se Kreml rozhodl následovat čínský příklad a upřednostňovat komerční zisk a rozvoj před vojenskou převahou. Takové komerční (ne vojenské) impulsy je třeba podporovat,“ naléhá Defense News.

Podle autora by měl nově zvolený americký prezident Joe Biden „přehodnotit vztahy s Ruskem bez nenávisti mezi stranami“. Zároveň by měl brát v úvahu „celkový obraz“ a nezaměřovat se na takové maličkosti jako „ukradené e-maily, absurdní informace na sociálních sítích a nejrůznější nesmysly opozičních think tanků“, zdůrazňuje článek.

V prezidentově novém programu týkajícím se Ruska by měly být tři opravdu důležité problémy, píše Defense News: „Obnova režimu kontroly zbraní; úsilí o dosažení základních dohod o regionálních bezpečnostních bodech bezpečnosti, od Libye po Bělorusko a Severní Koreu; a důraz na potřebu řešit změnu klimatu.“

Autor si je jistý, že Washington by měl v interakci s Moskvou prokázat „zvláštní vytrvalost“ v otázce změny klimatu. Podle jeho názoru by nově zvolený prezident USA měl vyvinout nový program spolupráce v Arktidě, který přispěje k celkovému rozvoji - ale především bude zaměřen na ochranu životního prostředí.

Článek uvádí, že přechod od „velmocenské rivality“ k režimu jejich spolupráce bude přínosem pro všechny. „To nejen pomůže vyřešit nejnaléhavější problémy světa, ale také to přispěje k rekonstrukci a soudržnosti národa ve Spojených státech,“ uzavírá Defense News.

(kou, prvnizpravy.cz, defensenews.com, foto: arch.)