Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Čínský tisk: Jak hrstka bohatých znovu určila výsledek voleb USA!

Čínský tisk: Jak hrstka bohatých znovu určila výsledek voleb USA!

Oba kandidáti na prezidenta USA utratili obrovské částky za televizní reklamu a propagaci v jiných médiích.

Ilustrační foto
22. listopadu 2020 - 11:04

Podle čínského deníku People's Daily to však bylo provedeno pouze proto, aby bylo možné získat další hlasy, a aby se v americké vládě ocitli pouze zástupci nejbohatší vrstvy populace.

„V politice USA jsou důležité pouze dvě věci. První jsou peníze a druhou si nepamatuji,“ vysvětlil v roce 1895 kongresman z Ohia Mark Hannah, jak funguje americká politika. O 125 let později se tento přístup vůbec nezměnil.

Živé volby roku 2020 jsou významným komentářem potvrzujícím americkou peněžní politiku. Podle Centra pro odpovědnou politiku, nestranické organizace, stály americké volby v roce 2020 téměř 14 miliard dolarů, což je rekordní cena. Z těchto výdajů, které dokonce překračují roční HDP některých malých zemí, dosáhly celkové výdaje na prezidentské kampaně 6,6 miliardy dolarů a očekává se, že výdaje na volby do Kongresu přesáhnou 7 miliard dolarů.

Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech zuří koronavirová pandemie, utratili oba prezidentští kandidáti obrovské částky za televizní reklamy a propagaci v jiných médiích. Do 19. října oba tábory již přidělily 1,5 miliardy dolarů na výdaje na reklamu. Některé televizní kanály dokonce sbíraly peníze jak od Bidenova týmu, tak od Trumpova týmu, a vysílaly tucet protichůdných reklamních kampaní denně, což mezi diváky vyvolalo jakousi „schizofrenii“. Kandidáti „spálili šílené množství peněz“ na reklamu v televizi, na online platformách, na sociálních médiích a v projevech, to vše jen proto, aby získali další hlasy.


Vzhledem k tomu, že peníze jsou „mateřským mlékem“ pro krmení hlasů, bylo od samého začátku předurčeno, že ve vládě Spojených států skončí zástupci nejbohatší vrstvy populace. Údajně velké společnosti a privilegované zájmové skupiny utrácejí spoustu peněz na financování, takže když se tito „nejsilnější hráči“ chopí moci, se jim „odvděčilit“. V roce 2018 Mick Mulvaney, tehdejší ředitel amerického Úřadu pro správu a rozpočet, připustil: „V mé kongresové kanceláři jsme měli hierarchii. Pokud jste lobbista, který nám nikdy nedal peníze, nemluvil jsem s vámi. Pokud jste nám již peníze darovali, mohl bych s vámi mluvit.“

Kolik tedy potřebujete věnovat, abyste si vás „všimli“?

Federální zákon USA vyžaduje, aby všechny strany a výbory pro politické akce zveřejňovaly jméno každého sponzora, který daroval více než 200 dolarů. Do konce srpna darovalo 2,8 milionu Američanů, tedy jen 0,86% americké populace, více než 200 dolarů do všeobecných voleb. Tyto peníze představovaly 74% prostředků na kampaň. Malá skupina lidí, jen 44 tisíc lidí, v té době darovala více než 10 tisíc, což činilo zhruba 2,3 miliardy dolarů. A 2 635 lidí darovalo do všeobecných voleb celkem 1,4 miliardy dolarů. Tato část takzvaných velkých darů je pouze jedna miliontina (0,0001%) z celkového počtu.

13. října zveřejnila britská verze zpravodajského portálu The Consevation článek Richarda Briffaulta, profesora práva na Kolumbijské univerzitě, ve kterém uvádí, že většina soukromého financování prezidentských voleb pochází z darů od malé skupiny lidí. Lidé, kteří kritizují americkou sociální nerovnost, často hovoří o 1%, ale pouze 0,0001% lidí má vliv na kapitál kampaně.

Briffault zdůrazňuje, že financování voleb malým počtem velmi bohatých lidí narušuje politický proces. Problém již není v tom, že by se peníze směňovaly za hlasy, ale že by se zvolení politici zdráhali zastávat postoje, které jsou v rozporu se zájmy velkých dárců, a tito finanční dárci budou ovládat legislativní agendu USA.

Kdokoli platí za dudy, určuje muziku. Většina obyčejných lidí ve Spojených státech bohužel nemůže „platit za dudy“. V souvislosti s pandemií proto protiepidemická politika Bílého domu byla následující: není třeba provozovat více televizních reklam prokazujících vědecké poznatky o prevenci nemocí; rovněž není nutné zavádět přísná opatření na ochranu bezpečnosti života většiny lidí; samotný lékařský průmysl najal pět lobbistů pro každého člena Kongresu, aby oslabil nebo zrušil kontrolu cen léků v návrhu zákona o nových lécích proti koronavirové pneumonii, který schválil Kongres. Dokonce i 4. listopadu, v den všeobecných voleb, bylo ve Spojených státech více než 100 000 nových potvrzených případů koronaviru, což byl rekord od vypuknutí epidemie.

V měřítku americké politiky je 99,999% životů obyčejných lidí, včetně více než 250 000 úmrtí na epidemii a 30 milionů civilistů bez zdravotního pojištění, na jedné straně, hrstka bohatých, velkých společností a zájmových skupin na straně druhé. Přes jejich malý počet, protože sponzorují americkou politiku a jsou úzce spjati s politiky, se stali nejdůležitější součástí Spojených států.

Jedná se o absurdní politiku peněz, „finanční demokracie“, kterou se v amerických prezidentských volbách v roce 2020 ukázalo nemožné změnit, dodal čínský list.

(kou, prvnizpravy.cz, people.com.cn, foto: arch.)