Svátek má: Zora

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Přibývá násilí za zavřenými dveřmi

Vysočina: Přibývá násilí za zavřenými dveřmi

Když došlo během letošního jara k  vyhlášení nouzového stavu kvůli vývoji koronavirové situace, došlo při meziročním srovnání alespoň na Jihlavsku k poměrně zásadnímu poklesu nápadu trestné činnosti. 

Ilustrační foto
28. listopadu 2020 - 11:00

Od října je Česko ve stavu nouze znovu. Ale tentokrát to nevypadá, že by si lidé dali od páchání trestné činnosti pokoj. Vyplývá to alespoň z objemu práce, který aktuálně evidují na Okresním státním zastupitelství (OSZ) v Jihlavě.

„Statistiky v tomto ohledu sice neevidujeme, ale pocitově jsme na tom tak, jako za běžného režimu. Jinými slovy, i když je vyhlášený stav nouze, jedeme stále na plný plyn,“ říká k porovnání šéf OSZ Kamil Špelda.

Násilnou trestnou činnost na okrese má na starosti žalobce Ivo Novák. „Očekával jsem, že trestná činnost bude utlumená, protože společenský život je dost omezený. Nové případy se ale stále dějí. Zkrátka vůbec nemám pocit, že bych teď, když je republika ve stavu nouze, měl méně práce než za běžného režimu. Zdůrazňuji, že hovořím výhradně za svou agendu,“ říká otevřeně státní zástupce Novák.

V poslední době přibývá případů agrese mezi partnery žijícími ve společné domácnosti. Svůj vliv na tom podle známého jihlavského psychiatra Miroslava Skačániho má fakt, že lidé ve větší míře nezvládají kvůli pandemii nařízenou práci z domova, sociální izolaci nebo karanténu.


„Jsme zvyklí pohybovat se v komunitě, kolektivu. Tím, že tomu je zamezeno, dochází k takzvané ponorkové nemoci, protože jste doma jen s určitým člověkem nebo domácnost sdílíte pouze s malým počtem lidí. Napětí se tak ve vás shromažďuje. Běžně pak agresivním způsobem reagují i ti, kteří by tak jinak nečinili,“ vysvětluje k tomu odborník.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)