Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

Policie překazila útoky na mešity ve stylu Christchurch

Policie překazila útoky na mešity ve stylu Christchurch

Členové krajně pravicové skupiny byli zadrženi v pátek v Německu v rámci komplexního boje proti terorismu, plánovali rozsáhlé útoky na mešity ve stylu Christchurch, informovala německá média v neděli večer.

Ilustrační foto
17. února 2020 - 06:20

Dvanáct  členů skupiny, kteří byli zadrženi v pátek a sobotu  v Německu, chtěli zaútočit v mešitách během muslimské bohoslužby.

Plánovali napodobit útok v Christchurch na Novém Zélandu, při kterém bylo loni zabito 51 lidí ve dvou mešitách. Měli v úmyslu používat zejména poloautomatické zbraně.

Údajný vůdce skupiny, kterého úřady už několik měsíců sledují, podrobně popsal své plány na schůzce uspořádané s jeho spolupachateli minulý týden. Vyšetřovatelé se o tom dozvěděli od informátora, který skupinu infiltroval.

Vyšetřovatelé během pátku a soboty provedli prohlídky na 13 místech v pěti spolkových státech, při kterých  zajistili  nože, kuše, granáty, ale také brokovnici a pistoli.

Čtyři z těchto zatčených jsou podezřelí z toho, že vytvořili „krajně pravicovou teroristickou asociaci“, zatímco dalších osm je podezřelých z toho, že jim poskytli „finanční“ podporu nebo „pomoc při získávání zbraní“. Mezi podezřelými, jsou zástupci všech spolkových zemí a národnosti,  mezi nimi je i policista ze Severního Porýní-Vestfálska, který byl postaven mimo službu. Cílem skupiny bylo v Německu zahájení občanské války.

Německé úřady jsou znepokojeny zvyšujícím se krajně pravicovým terorismem od vraždy pro-migrantské členky strany německé kancléřky Angely Merkelové v červnu minulého roku.


V říjnu se pravicový extremistický popírač holocaustu pokusil provést útok v synagoze v Halle, masakru se jen stěží zabránilo. Nemohl vstoupit do náboženské budovy, ve které se věřící zabarikádovali, proto zastřelil kolemjdoucí a klienta kebabské restaurace a své činy živě vysílal na internetu. Jeho odsouzení se očekává brzy.

V Drážďanech, v bývalé NDR, byli neonacisté odsouzeni k téměř pěti měsícům za plánování útoků proti cizincům a politikům.

(rp,prvnizpravy.cz,lefogaro,foto:arch.)