Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Peking nabídl Hongkongu pomoc, velcí demokraté zuří

Peking nabídl Hongkongu pomoc, velcí demokraté zuří

Byla neděle 2.srpna 2020, 20:51 hod. tamního času, když na webu Hongkongské zvláštní administrativní oblasti (HKSAR) úředníci oznámili, že vláda HKSAR vítá podpůrný tým pekingské ústřední vlády na pomoc s protiepidemickými opatřeními v Hongkongu.

Ilustrační foto
3. srpna 2020 - 03:20

Čínský tým přijíždí na žádost vlády HKSAR kvůli „těžké epidemii v Hongkongu“. Cílem podpory je především „rychlé vytvoření podpůrného týmu pro testování nukleových kyselin,“ oznamovali úředníci na webu. Co to bude znamenat v praxi, uvádí publicista František Roček.

Podpůrný tým byl koordinován ústřední (pekingskou) vládou a vytvořen Národní zdravotnickou komisí. Sedm členů týmu (sedm techniků klinické laboratoře ze sousední provincie Guangdong) v neděli 2. srpna dorazilo do Hongkongu, bylo slavnostně přivítáno. V pondělí 3. srpna zahájí práci na přípravě dočasné laboratoře. V Hongkongu potřebují rozšířit rozsah testování obyvatelstva.

Tým sedmi je veden Xu Dewenem, odborníkem zdravotnické komise provincie Guangdong. Vyzná se v koronavirové tlačenici, protože byl velitelem zdravotnického týmu Guangdongu, který ve Wuhanu pomáhal v prvních dnech epidemie. Z Guangdongu později odjede do Hongkongu 60 klinických laboratorních techniků vybraných z více než 20 místních veřejných nemocnic.

Politická nenávist kvete

Protičínská opozice prská, vidí v tom bezmála čínskou invazi. Také část zdravotníků je na protičínské notě, dokonce stávkovali za to, aby byla uzavřena hranice a nemohli čínští šmejdi jezdit do demokratického Hongkongu.

Proto na webu ve zprávě o příjezdu čínského týmu byla i informace o zvěstech na internetu, že vláda během testování získává data DNA pro Peking.

„Cílem ústřední vlády je zvýšit kapacitu testování. Veškeré testování virů bude provedeno pouze v Hongkongu, jehož vzorky nebudou přepraveny na pevninu k testování. Pokud jde o některé lidi, kteří úmyslně šíří falešné zvěsti, útočí na protiepidemickou práci vlády, vláda takové činy odsoudila,“ uvádí vládní zpráva.

Vzhledem k vážné epidemické situaci v Hongkongu požádala vláda HKSAR o pomoc ústřední vlády, zejména v oblasti posílení kapacity testování virů a zřízení provizorních nemocničních zařízení. Samozřejmě, pekingská vláda ráda vyhoví, je to dobrá propagace pekingské ušlechtilosti...

Protičínští demokraté oslavili pomoc z pevninské Číny protestem před zdravotnickým úřadem v Hongkongu a vyjádřili  nespokojenost s pomocí z pekingské pevniny. Protičínští protestanti tvrdí, že veřejné i soukromé nemocnice a kliniky v Hongkongu mají dostatečné zdroje k provádění testů pro všechny vysoce rizikové skupiny.

K tomu lze dodat: V Hongkongu oficiálně v neděli 2. srpna oznámili: ve veřejných nemocnicích je 676 podtlakových místností s 1 256 podtlakovými lůžky. Celkem 1 176 potvrzených pacientů s covidem-19 je hospitalizováno v 19 veřejných nemocnicích a komunitním izolačním zařízení, z nichž 37 je v kritickém stavu. Z toho vyplývá, že v neděli nebylo obsazeno jenom 80 lůžek! Skutečně nepotřebují v Hongkongu zdravotníci pomoci?


Další pomoc je na cestě

Kromě podpůrného týmu Národní zdravotnická komise vytvořila další podpůrný tým, který má v Hongkongu pomoci zřídit provizorní špitál zhruba v areálu AsiaWorld-Expo podobný „mobilní kontejnerové nemocnici“ ".
Hongkong potvrdil více než 100 nových případů COVID-19 po dobu 12 po sobě následujících dnů. Zdravotnictví v Hongkongu je přetíženo. V neděli bylo hlášeno 115 potvrzených lokálních přenosů koronaviru.  
Národní zdravotnické komise (NHC) též vysílá do Hongkongu tým šesti odborníků na stavby provizorních nemocnic se zkušeností ve Wuhanu. V Hongkongu údajně mají být maximálně šest měsíců, aby pomohli městu vybudovat provizorní nemocniční služby.

Ale mezitím človíčkové v Hongkongu nespí, protože byla otevřena v AsiaWorld Expo v sobotu nemocnice s 500 lůžky, aby odlehčila běžným nemocnicím.  

Další nemocnice nebude postavena ze dne na den, protože bude nějakou dobu trvat nalezení správného místa, byť je lokalita více méně známa. V naprosto přelidněném Hongkongu nikdo nechce mít hned pod oknem špitál pro malomocné alias koronavirově potrefené.


Stín Wuhanu

Mezi týmem šesti odborníků, kteří budou pomáhat s provozem provizorních nemocnic jsou ti, kteří mají zkušenosti   z Wuhanu. Včetně Wan Jun, vedoucího provizorní nemocnice Wuchang ve Wuhanu. Mezi další v týmu patří odborníci na prevenci a kontrolu infekčních chorob a ošetřovatelské služby, jakož i dva specialisty na konstrukční práce.

Tým se podělí o své zkušenosti s provozováním provizorní nemocnice pod tlakem okolností, uspořádání personálu, léčebných procesů, ale i likvidace zdravotnického odpadu.

Tým před odjezdem musel prostudovat lékařské standardy a předpisy v Hongkongu. Pravděpodobně zamíří do Hongkongu během týdne, možná, v okamžiku, kdy čtete článeček, jsou již na cestě.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)