Svátek má: Stela

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Vojenské zpravodajství USA nakupuje databáze pro sledování lidí

NYT: Vojenské zpravodajství USA nakupuje databáze pro sledování lidí

Zpravodajská agentura amerického ministerstva obrany s využitím mezer v legislativě nakupuje databáze s informacemi o poloze lidí bez soudního příkazu, píše The New York Times.

Ilustrační foto
25. ledna 2021 - 10:10

Jak uvádí článek tato data se používají hlavně k sledování cizinců, ale ministerstvo se také často zajímá o informace o amerických občanech.

Zpravodajská agentura Pentagonu nakupuje databáze, které sledují pohyb Američanů a občanů jiných zemí bez soudního příkazu, uvádí The New York Times.

Podle dokumentů, které agentura poskytla senátorovi Ronovi Wydenovi v reakci na jeho žádost, agentura sledovala pohyby Američanů pomocí databází zakoupených od určitých „makléřů“ použitých při pěti vyšetřováních za poslední dva a půl roku.

Agentura se však primárně zajímá o informace o pohybu cizinců. Podle NYT tímto způsobem zaměstnanci identifikují ohrožení amerických sil rozmístěných po celém světě.


Jak článek připomíná, mobilní aplikace často shromažďují informace o poloze svých uživatelů, jejich tvůrci pak mohou data kombinovat a prodávat „obchodníkům“, kteří je zase mohou dále prodávat - včetně vlády.
 
Nejmenovaní makléři, na něž se vláda obrací, zároveň nerozlišují mezi americkými a zahraničními uživateli. To provádějí přímo vedoucí pracovníci, jakmile jim jsou k dispozici data. Aby bylo možné získat povolení k přístupu k informacím o Američanech, musí oddělení požádat o zvláštní povolení.
 
V tomto případě podle NYT využívá zpravodajská agentura mezeru v zákoně o ochraně osobních údajů. Například za účelem vyžádání údajů o poloze od telefonních společností musí orgány USA získat soudní příkaz. Vláda však místo toho může koupit podobné údaje od zprostředkovatelů bez souhlasu soudu, domnívá se ministerstvo.

Senátor Wyden má v úmyslu zavést právní předpisy na ochranu údajů Američanů. Senátor označil tyto vládní aktivity za nepřijatelné porušení ústavních práv na soukromí občanů USA.

(rp,prvnizpravy.cz,nyt, foto:arch.)