Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Nový americký superkanón bude prý schopen „ostřelovat Moskvu“!

Nový americký superkanón bude prý schopen „ostřelovat Moskvu“!

Strategické dělo dlouhého doletu (SLRC), které se americká armáda chystá přijmout, bude schopno „ostřelovat Moskvu“, píše Popular Mechanics.

Ilustrační foto
20. října 2020 - 10:16

Časopis zároveň připouští, že s výskytem SLRC ve Spojených státech může dojít k oživení třídy lodí, podobně jako u bitevních lodí typu „Montana“, které byly plánovány, ale nakonec během druhé světové války nebyly postaveny.

„Ze Severního moře mohla Montana střílet na cíle v západním Rusku a dokonce i na samotnou Moskvu. Jedna Montana v Indickém oceánu mohla být namířena na většinu Pákistánu, Afghánistánu, Íránu, Jemenu a Somálska. V Tichomoří  bezpečně za Japonskem, by mohla Montana mohla pokrýt celou Severní Koreu a dokonce i Peking a Šanghaj,“ píše deník.


Projekt budoucí zbraně Strategic Long Range Cannon (SLRC) se stal známým roce 2019. Prototyp byl umístěn na vojenském cvičišti Yuma v Arizoně - bude zde probíhat řada testů do roku 2023. Americká armáda má v úmyslu pomocí superkanónů prorazit díry v obraně nepřítele pro nerušený postup pozemních sil. Palba má být vedena ze „strategických“ pozic nepřístupných pro odvetný úder.

Potenciální cíle nového děla s velmi dlouhým doletem jsou podle odborníků objekty v Rusku nebo Číně. Je možné, že Američané nasadí superkanóny v Polsku, Pobaltí nebo Koreji.

Podle ruských vojenských expertů není projekt SLRC nic jiného než pokus o vytvoření jakési nejlevnější možné analogie ruským operativně-taktickým raketovým systémům Iskander a Točka-U. Dvoukomorová instalace založená na raketovém systému HIMARS s více odpalovacími zařízeními, který je v provozu americké armády, je vůči nim znatelně horší v dosahu a přesnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, popularmechanics.com, foto: youtube)