Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Asijský týden byl poklidný, ale stejně to byla psina

Asijský týden byl poklidný, ale stejně to byla psina

Jaké byla v uplynulý týden nejčastější témata asijského mediálního dumání? Koronavirus jako téma – nuda. Zbývala hospodářská studená válka Donalda Trumpa. Také indicko – čínský pohraniční a politický spor šel spíše do mediálního podřimování, míní publicista František Roček.

Ilustrační foto
14. září 2020 - 09:01

Technologická válka

Vylíhlo se dost článků na téma, že nejnovější salvy obchodní války ohrožují globální technologie. Trump je přesvědčen, že USA jeho technologickou válku proti Číně vyhrají, ale analytici a trhy naznačují, že poražení se budou počítat na více než jednom kontinentu.

Co začalo jako obchodní válka, nyní vypadá spíš jako technologická válka, kdy USA stále více utahují čínské výrobce elektroniky a telekomunikační dodavatele.

Bílý dům střílí na společnosti Huawei, TikTok a nyní i SMIC, velkého výrobce čipů v Číně, ale jak čínští, tak američtí technologičtí odborníci tvrdí, že americkým polovodičovým obrům to může jenom uškodit.

Trump si myslí, že je dalším aktem ekonomické války ochromit čínský high-tech průmysl, ale ve skutečnosti přesvědčuje čínskou vládu, že odstranění závislosti na americké technologii je absolutní nutností.

Již dříve byly v médiích lakonické informace, že soběstačnost v elektronickém průmyslu je již zapracována jako jeden ze střednědobých cílů osvícené čínské komunistické císařské moci.

Trh s polovodiči je vzájemně závislý na globálním průmyslu. V některých segmentech má navrch Jižní Korea, v něčem přišmoulí Tchaj-wan, v něčem EU a Japonsko. Jakékoli změny v této rovnováze budou mít dopad na všechny státy, které se zabývají technologiemi. Ránou do vazu bude, pokud bude splněn úkol číslo 1., to není cesta Číny na Měsíc nebo na Mars, ale začlenění Číny do první ligy výrobce špičkových čipů.

Zatím vítězí trend politikaření, protože podle zpráv v Jižní Koreji Samsung a její menší rival SK Hynix přestanou od 15. září dodávat polovodičové dobroty společnosti Huawei.

Ale již vidím titulky za 5 let: Čínská galaxie vrací pozemšťanům úder“. Již dnes lze číst slogany typu americký „čipový průmysl“ technologickou válku nepřežije, tvrdí čínští odborníci. A není to jen mediální válka.


Vakcína a spol.

Koronavirová rapsodie je nudná, snad jen s tím malým rozdílem, že po Rusku Čína také vyhlásila vítězství v získání protikoronavirové vakcíny. Tři čínské vakcíny údajně bezpečné a účinné proti Covid-19 debutovaly jako zajímavý šlágr pro zámořské obchodníky. Že by 2 nedemokratické země byly rychlejší než demokraticky motivované firmy na Západě? Uvidíme, co z toho v reálu vyleze za půl rok.

Česká opozice, hlavně loupeživí vrazi/piráti a STAN v ODS vypínající se nad KDU-ČL, by se také mohli dozvědět v článku z Hongkongu, že si neváží výdobytků a organizačního snaživého volnoběhu v českém zdravotnictví. To naše je zlaté ve srovnání s jihoasijskou realitou. Protože takové výdobytky má vzhledem ke koronaviru a prevenci nemocí málo kdo, ale v Hongkongu, (kde chodí každé ráno na záchod zhruba stejné množství lidí jako v ČR) tam ano.

V koronavirové vánici sice Indonésie naříká, protože v průběhu týdne měla 200 000 evidovaných nakažených a počet zemřelých se blížil k 8 000, a nezaměstnanost tam roste ještě čerstvěji, ale dávka optimismu nezaškodí: Indonésie je na pokraji radosti z toho, že se může stát světovým hráčem na lukrativním trhu vzácných zemin.

V odpadu po starém kutání cínu bylo nalezeno 13 ze 17 prvků nutných k výrobě špičkových elektronických hraček/zařízení. Probíhá zjišťování, zda je v odpadu dost materiálu, aby byla těžba komerčně životaschopná.

Indicko-tichomořské téma je komediální

Mírné pobavení v rámci relativní důstojnosti vzbudila drobná událost: Čínský ministr zahraničí Wang Yi byl v Evropě a pokoušel se vysvětlit, že pomlouvačná kampaň vůči Číně je nezdravá a den po jeho odletu Německo oznámilo, že se přitulí k indicko-pacifické strategii, což naznačuje přehodnocení jejího přístupu k Číně.

V článcích se dumá, že vztah Německa s Čínou se již dlouho soustředil na ekonomiku a obchod, ale nyní se očekává, že bude zahrnovat geopolitické zájmy a lidská práva. Ale zároveň se objevují potměšilé věty o tom, že Němci jsou vyčůraní jako sňatkoví podvodníci, protože vědí, že slibem nezarmoutíš.

Tento německý akt má spíše sloužit jako dudlík, aby Trump tolik neřval, zvláště když zbývají pouhé dva měsíce do prezidentských voleb v USA, a Trump je háklivý na kde co. V jednom článku bylo uvedeno např.: „pozorovatelé uvedli, že se to jeví jako pokus o zlepšení vztahů s Washingtonem, který byl napjatý kvůli rozdílným názorům na obchodu, obranu a jadernou dohodu s Íránem…“Pákistánská jistota teroristů

V pohodě čili v klídku mohou být terorisčata a islamisčata, včetně pákistánského a afghánského Talibanu, protože Pákistán zůstává na černé listině zemí usnadňujících financování terorismu.

Pákistánská vládní snaha omezit praní peněz a financování teroru narazila do zdi, když opoziční horní komora (něco jako náš bláznivý senát) hlasovala proti dvěma zákonům předloženým vládnoucí politickou stranou PTI.

Tím byla zmařena snaha předsedy vlády Imrana Khana o to, aby Pákistán zmizel ze „šedého seznamu“ zemí označených, že jsou náchylné k nedovolené finanční činnosti (FATF). V praxi to znamená, že země „zútulňuje“ finanční prostředí pro teroristické skupiny a jejich finanční aktivity.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)