Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Lažanští – sběratelství umění na Manětínsku

Lažanští – sběratelství umění na Manětínsku

Západočeská galerie v Plzni připravila poslední přednášku v rámci doprovodného programu k výstavě Sobě ke cti, umění ke slávě. Sbírky a sběratelé 1600–1960 s názvem

Zámek Chyše
17. února 2020 - 07:00

Ve středu 19. února bude od 17 hodin ve výstavní síni Masné krámy přednášet Vladimír Lažanský ze zámku Chyše.

Přednáška se zabývá působením šlechtického rodu Lažanských z Bukové na umělecké prostředí českých zemí od 17. do 20. století. Zejména se jedná o mecenášské aktivity Marie Gabriely Lažanské (1691–1758) a Prokopa Lažanského (1798–1868) na Manětínsku, Chyšsku a Lubenecku.Výstava Sobě ke cti, umění ke slávě. Sbírky a sběratelé 1600–1960 potrvá již jen do neděle 23. února.

Výstava připomíná známé i méně známé historické umělecké sbírky vzniklé na našem území, jejich majitele, zaměření, stejně jako jejich následné osudy. Propojuje čtyři staletí umělecké tvorby, díla starých mistrů českého i zahraničního původu (Petr Brandl, Sebastiano Ricci, Tilman Riemenschneider) jsou na ní konfrontována s uměním 19. století a české moderny (Arnold Böcklin, Antonín Mánes, Antonín Slavíček, Bohumil Kubišta, Antonín Procházka). Uvidíte zde renesanční skvosty ze sbírky Rudolfa II. stejně jako díla českého kubismu ze sbírky Vincence Kramáře. Návštěvní doba je od 10 do 18 hodin.

(red,plzenskenovinky.cz,foto:ZG Plzeň)